You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
Наша історія

Історія мукачівських шахів почалась ще в радянські часи. Зусиллями М. Локкера, а потім Й. Сотмарі, в Мукачеві регулярно проводились змагання, хоч приміщення доводилось завжди підшуковувати в різних місцях. Новий етап розпочався, коли у 1975 році відкрився шаховий клуб. Чверть століття його очолював Йосип Михайлович Сотмарі. Тут щодня збирались любителі древньої гри, проводились регулярні змагання не тільки місцевого, а й обласного та всеукраїнського рівня. Працював також шаховий гурток при Будинку піонерів.

В 90-х роках, як і у всій країні, настала криза. Клуб занепадав, ремонт не проводився, а згодом припинилось і будь-яке фінансування шахів у місті. Саме тоді, на щастя, я познайомився з відомим німецьким меценатом, колишнім мукачівцем Йозефом Решем. Його фінансова підтримка дозволила нам за короткий термін перетворити занедбане приміщення в сучасний шаховий клуб, придбати нові шахи, годинники, столи, оргтехніку.

31 березня 2007 року оновлений клуб гостинно відчинив двері любителям шахів, тоді ж розпочала свою діяльність і дитяча шахова школа. До тренерської роботи стали залучатись кращі місцеві шахісти, серед яких Сергій Волков, Василь Гуйван, Роберт Орос, Аттіла Кріштофорі, Василь Данашевський.

З весни 2007 року у нас регулярно проводяться чемпіонати міста і області, Кубок Мукачева, першість клубу, а також велика кількість рапід і бліц-турнірів. На даний момент, напевно, жодне місто в Україні не може похвалитись такою кількістю змагань для шахістів-любителів.

У жовтні 2007 року Йозеф Реш організував у Мукачеві товариський матч зі швидких шахів між Василем Іванчуком і Петером Леко. У ці ж дні проходив відкритий турнір з участю майстрів, а також дитячий міжнародний шаховий фестиваль.

Особлива увага приділяється юним шахістам. Щоденно тренери займаються з дітьми, кількість яких вже перевищує сотню. Постійно проводяться міські та обласні змагання у різних вікових категоріях. Найбільш успішні наші учні приймали участь у чемпіонатах України (Владислав Тіба – до 14 років, 3-є місце; Леся Волкова – до 10 років, 13-е місце; Олександр Решетар – до 8 років, 5 місце; Ярослав Щербак – до 8 років, 5 місце). До занять з дітьми залучаються також відомі в Україні тренери Сіявуш Велієв та Володимир Грабінський. Команда ДЮШаК «32х64» з 2007 року впевнено виграє обласні змагання «Біла тура», а у 2011 році посіла почесне 4-е місце у всеукраїнському фіналі.

У січні 2009 року в Мукачеві відбувся матч-реванш між Василем Іванчуком і Петером Леко. Традиційно, у ці ж дні проходив опен-турнір і дитячий фестиваль. До речі, нагороджували переможців фестивалю екс-чемпіон світу Руслан Пономарьов, міжнародні гросмейстери Захар Ефіменко і Анна Музичук.

Щорічно проводяться міжнародні шахові фестивалі «Кубок Закарпаття» з участю українських і зарубіжних майстрів. У 2008 році в такому турнірі взяли участь чотири міжнародні гросмейстери, в тому числі легендарний Євген Васюков. Одночасно проходили міжнародні опен-турніри.

Хорошою традицією став започаткований у 2008 році шаховий фестиваль «Мукачівське літо». Щороку позмагатись за шахівницею з’їжджаються любителі шахів з усіх куточків України і зарубіжжя. Кількість учасників з кожним роком зростає і вже перетнула рубіж у 250 чоловік.

В жовтні 2009 року у нас відбувся товариський матч з класичних шахів між Захаром Єфіменко і Найджелом Шортом. Знову ж паралельно матчу проходив дитячий фестиваль, З. Єфіменко провів сеанс одночасної гри.

Наступною визначною подією шахового життя стало проведення матчу Єфіменко – Найдич та численних масових турнірів у рамках цього матчу.

Дуже приємно, що в організації таких подій ми відчуваємо всебічну підтримку з боку місцевої влади. Міський голова Золтан Золтанович Лендьєл не пропускає жодної визначної шахової події, а його заступника, Олександра Юрійовича Галая, шахісти одностайно обрали президентом федерації шахів Закарпатської області.

В останні декілька років в місті провели наймастабніші шахові змагання на теренах України. Фестиваль "Мукачівське літо 2016" був внесений в реєстр Книги Рекордів України, як найбільших шаховий турнір - загальна кількість учасників 383. В 2017 та 2018 році участь у змаганнях прийняли відповідно 397 та 409 учасників. Юний вихованець клубу Вадим Петровський в 2018 році став віце-чемпіоном України серед юнаків віком до 12 років. Також 2018 рік приніс Мукачеву два міжнародних титули - Микола Кейк отримав звання Арбітр ФІДЕ, а Владислав Тіба звання Міжнародного Майстра...

В 2019 році Вадим Петровський стає чемпіоном України до 12 років, та вдало представляє Україну на міжнародній арені - 4 місце в Чемпіонаті Європи серед юнаків до 12 років. Микола Кейк підвищий свій кваліфікаційний рівень, ставши арбітром міжнародної категорії, а також міжнародним органзітором. В серпні 2019 року Андрій Вачиля отримує звання майстра ФІДЕ...

2020 шаховий рік починається на мажорній ноті. В місті проведено масовий і один з найкраще організованих дитячо-юнацьких фестивалей в Україні - "Різдвяне Мукачево", 120 учасників з 18 областей України. Юний Вадим Петровський виборює звання віце-чемпіона України до 14 років (м. Дніпро, січень-лютий) та можливість представляти Україну на Чемпіонаті Європі...